Zaujímavé historické fakty 1 – Princezná Inkov

Svetlana Gunarevová našla v archíve záznamy o tom, že Posledná princezná Inkov mala byť pochovaná v Červenom Kláštore. Jej duch tu však nenašiel nikdy pokoj a teraz blúdi po Kláštorisku a hľadá spravodlivosť. Záznam je z kroniky nazvanej Posledná princezná Inkov. Kroniku napísal v roku 1889 Španielsky kronikár Perres. V kronike opisuje čo viedlo k záhadnej smrti poslednej princeznej Inkov, ktorá bola zabitá na Poľskom hrade Niedzica. Čo nám o tejto záhade prezrádza uvedená kronika ?

Poľský šľachtic menom Sebastian Berzewicz podnikol cestu do Peru, tu sa zamiloval do princeznej Inkov, ktorú si zobral za manželku. Mali spolu dcéru Urminu, ktorá sa stala poslednou princeznou Inkov v rodovej panovníckej línii. V roku 1781 sa Inkovia vzbúrili, proti Španielskej nadvláde a Urmina spolu z manželom museli uniknúť do Európy. Španieli však vedeli, že Urmina ako dedička trónu vie kde je ukrytý legendárny poklad Inkov a tak zahájili rozsiahlu akciu na jej vyhľadanie.

Po príchode do Európy Španieli zabili manžela princeznej Inkov. Urmine sa podarilo spolu z doprovodom uniknúť smerom na Maďarsko, Slovensko až do panstva jej mŕtveho manžela do Poľskej Niedzice. Tu na hrade Niedzica našla úkryt. Spolu zo sebou si priniesla aj mapu k legendárnemu pokladu Inkov, ktorú, ako tvrdili jej príbuzný v neskorších pokoleniach zakopali pod schodiskom pri vstupe za hradnou bránou.

Španielska garda ju však vystopovala a pri prechádzke v podhradí ju prepadla, po tom čo odmietla vyzradiť kam mapu dala bola zabitá. Vojaci z hradu utekali poslednej princeznej Inkov na pomoc no už bolo neskoro, celkovo sa útoku na princeznú zúčastnilo šesť španielskych gardistov, vojakom z hradu sa však podarilo chytiť iba dvoch.

Páni z hradu Niedzica vedeli, že ani po smrti nebude mať Urmina pokoj a tak sa ju v tajnosti rozhodli pochovať v protiľahlom Červenom Kláštore na terajšom území Slovenska. Ani tu však podľa kronikára nenájde pokoja, lebo španielsky gardisti ktorý ju zabili mali od kráľa za úlohu ju prekliať. Kronikár uvádza slová kliatby: „Nebudeš pokojne ležať v hrobe, ale budeš blúdiť naveky, až kým nenájdeme tvoj poklad, potom sa obrátiš na prach no ani tak pokoja nedôjdeš“.

Podľa dobových záznamov z 40 rokov dvadsiateho storočia videli ľudia pri múroch kláštoriska záhadné zjavenie, ktoré bolo vidieť vždy večer počas splnu mesiaca. Zjavenie opisovali, ako ducha krásnej mladej ženy, na hlave mala čelenku a v rukách držala listinu. To by mohla byť legendárna mapa k pokladu. Dodnes niektorí tvrdia, že duch princeznej stále blúdi po Červenom kláštore.

Pre S.P.I.P. poskytol http://www.tribecska-zahada.sk

Autor: stonecold

S.P.I.P. Lead Investigator

2 komentáre k “Zaujímavé historické fakty 1 – Princezná Inkov”

  1. Konecne viac info. Som rada. Pred rokokom o tom vraveli aj v TV na cechoch. Nie takto podrobne, ale bolo tam aj o Cervenom Klastore, kde ma byt pochovana. Ked som bola v Cervenom Klastore a som sa pytala na tuto zahadu tak po mne pozerali ako…. ked som im povedala, ze bolo v TV tak mi povedali, ze je to len bajka. No urcite bajka, preco tam potom v roku 1987 hladali georadarom ten hrob poslednej princeznej Inkov ? Vdaka za taketo clanky. Prajem nech sa podari prieskum.

  2. Niedzica krásny hrad a na proti v kopci zase zrucanina. toto leto tam ideme pozriet. len nedavno som sa dokonca dozvedel že Niedzica patrila kedysi slovensku do roku 1920 a potom v rokoch 1939-1945 už teraz sa na výlet teším

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.