Zaujímavé historické fakty 2 – Temná vdova

Zberateľ legiend a príbehov, ktorý žil v 19 storočí a volal sa Erich Kruger nám zanechal aj túto legendu, ktorá sa mala odohrať v roku 1565. Miesto kde sa mal príbeh z legendy uskutočniť sa nachádza v labyrinte tajných chodieb pod Dunajom v Bratislave. Bádateľ Ernest Gruber sa na túto legendu pozrel bližšie. Čo sa mu podarilo zistiť ?

O existencii siete podzemných chodieb pod Dunajom sa dodnes stále špekuluje. Existujú isté indície, že chodby skutočne existovali a aj keď poškodené či zavalené existujú pravdepodobne dodnes. Chodby sa tiahli z Bratislavského Hradu na územie dnešného Hainburgu v Rakúsku a podľa niektorých bádateľov viedla jedna vetva údajne až do Viedne. Z nedávnej histórie sa vie, že v 80 rokoch dvadsiateho storočia našli pri rekonštrukcii tunela v ktorom dnes popod hrad premávajú električky chodbu vedúcu smerom k Dunaju. Táto chodba zároveň klesala pod hladinu vody v Dunaji. Tesne pred vstupom do podzemia popod Dunaj však našli zával. Táto vetva tajnej chodby bola zamurovaná a tak sa dodnes špekuluje, či išlo o legendárny tajný tunel popod Dunaj.

Erich Kruger v legende, ktorú zapísal do svojej zbierky uvádza: „V lete roku 1565 navštívil Bratislavu Evan de Paess s manželkou Monou. Išlo o francúzskych šľachticov, ktorý tu boli z neznámych príčin. Evan bol záhadný muž, ktorého prezývali démon. Mona trpela pod jeho krutosťou a bola na pokraji zrútenia. Mala sen, kedy sa jej vo sne ukázal hrob pod veľkou riekou a ona zbadala samú seba ako leží v sarkofágu. Vo sne videla, ako ju Evan zabil a odvliekol do akýchsi tajných chodieb. Kde ju uložil do sarkofágu. 17.8.1565 Evan pozval Monu na prechádzku popod Bratislavský hrad. Získal povolenie na vstup do podzemia a tam prišlo ku tragédii. Evan Monu uškrtil a stiahol ju chodbou dole pod Dunaj, kde už bol pripravený kamenný sarkofág. Monu uložil do sarkofágu a odišiel späť do Francúzska. Keď sa vrátil späť sám kancelár na kráľovskom dvore ihneď poslal do Bratislavy Emisárov, abe Monu hľadali a priviezli na kráľovský dvor. Keď Emisári prišli do Bratislavy, správca im vydal povolenie, aby prehľadali podzemné chodby vedúce popod Dunaj. Našli sarkofág, otvorili ho, no po Mone ani stopy. O deň neskôr keď sa Emisári nevrátili s podzemia správca hradu poslal stráže, aby ich hľadali. Emisárov našli mŕtvych v chodbe kde bol sarkofág. A odvtedy blúdi telo mŕtvej-nemŕtvej Mony popod Dunaj a topí duše hriešnikov“.

Je to naozaj len legenda ? Ide o rozprávku či mýtus ? Vo Francúzsku sa nachádza listina, ktorou dl kráľovský kancelár naozaj Emisárom príkaz, aby Monu v Bratislave hľadali a priviezli späť. Záznam rovnako uvádza, že Emisári sa nevrátili. Ešte jedna zmienka sa viaže k Evanovi, ktorý zomrel v roku 1566 a hádajte ako ? Dodnes nikto neobjasnil, čo sa stalo a ako sa to vôbec stalo. 10.5.1566 našli Evanovo bezvládne telo na dnešnej Petržalskej strane Dunaja. Bol utopený a na tele mal vyrytý tento nápis: „Zomrel rukou Temnej vdovy, ktorú zabil a pod Dunajom pochoval.“ Preto Monin prízrak dostal názov Temná vdova.

Pre S.P.I.P. poskytol http://www.tribecska-zahada.sk/

Autor: stonecold

S.P.I.P. Lead Investigator

Jeden komentár k “Zaujímavé historické fakty 2 – Temná vdova”

  1. Zdravím. To je zaujímavé, o tých tuneloch sa stále debatuje. Pamätám 80 roky vtedy o tom písali aj v novinách, že v tom tuneli našli ten vchod. Vďaka za takéto zaujímavé veci z histórie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.